RAKOUSKO-UHERSKÝ BÍLÝ OSEL

Třída

Savci

Řád

Lichokopytníci

Čeleď

Koňovití

Výška

115 – 120 cm

Váha

Až 300 kg

Délka života

Více než 35 let

Výskyt

Rakousko

RAKOUSKO-UHERSKÝ BÍLÝ OSEL

HISTORIE:

Jedná se o vzácné plemeno rozšířené především v Rakousku a Maďarsku. Původ sahá přinejmenším do období baroka a období rokoka. V baroku bylo světlé zbarvení považováno za symbol šlechtického postavení. V té době byla světlá zvířata ve šlechtické společnosti velmi oblíbená, protože byla považována za nositele světla, zatímco tmavá zvířata znamenala smrt. Proto se například černé koně používali na pohřbech, zatímco bílí osli byli chováni jako tažné koně pro vládce. Považují se za zvěstovatele dobra. Osli byli domestikováni kolem roku 4000 př. n. l., tedy asi o 1000 let dříve než koně, a pocházejí z afrického divokého osla. Od římských dob se vyskytují pouze na sever od Alp. Osel je původně pouštní zvíře a jeho nároky jsou tedy dobře přizpůsobeny neúrodnému prostředí. V Maďarsku pravděpodobně stále existují neznámé zbytkové populace, které chovají zemědělci a využívají se k práci. „Barokní“ osel později upadl v zapomnění a byl znovuobjeven až v 80. letech 20. století. Od té doby probíhá systematický rozvoj chovu. Teprve v roce 1986 jej v zoologické zahradě hradu Herberstein v Rakousku znovu objevil Fritz Dietrich Altmann. Zatímco dalších 30 zvířat nalezl ředitel Národního parku Neusiedler See-Seewinkel Kurt Kirchberger v Maďarsku, všechna však pocházela z Herbersteinu. Na popud Helmuta Pechlanera byla přivezena do Rakouska. Oba tito pánové vyvinuli nový šlechtitelský program a vytvořili tři šlechtitelské linie - linie Herberstein, linie Neusiedler See a třetí, ve které se obě tyto linie kříží.

 

POPIS:

Bílý „barokní“ osel je středně velké plemeno s modrýma očima, krátkou srstí a stojatou hřívou typickou pro mnoho oslů. Nejen jeho srst je světlá, také kůže a kopyta mají charakteristické zbarvení. To je způsobeno tzv. flavismem, což je forma albinismu, při níž je narušena syntéza kožních pigmentů. Vědci v současné době zkoumají, který gen je za tuto světlou barvu zodpovědný.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • Charakteristickým znakem je světle žlutá až bílá barva srsti, která se nazývá „cremello“ a jasně modré oči. Kvůli nedostatku barviva je kůže růžová. Ani kopyta nejsou příliš pigmentovaná.
  • Hrozí mu vyhynutí - na světě žije jen asi 200 zvířat!
  • V minulosti tyto osly chovali zejména bohatí statkáři v rakousko-uherské monarchii.
  • Na rozdíl od koně jsou oslí kopyta přizpůsobena kamenitému, nerovnému povrchu. Poskytují bezpečnou oporu, ale jsou méně vhodná pro rychlý běh.
  • Osel vydrží bez vody a potravy mnohem déle než kůň.
  • Oslí mléko bylo velmi oblíbené také díky vyššímu obsahu cukru a bílkovin; nejvíce se podobá lidskému mateřskému mléku.
  • Vycvičená zvířata mohou být využívána jako jezdecký osel pro děti, osel pro kočáry a tažná zvířata (trekking) nebo jako terapeutická zvířata (asinoterapie = je druh animoterapie s využitím oslíka jako parťáka) a jsou považována za věrné společníky.
  • Je to mírně lenivé zvíře a obvykle delší dobu přemýšlí, než se stane aktivním. Toto opatrné chování, přizpůsobené nevyzpytatelným podmínkám v horách, je bohužel často interpretováno jako "tvrdohlavost".
  • Oslům neprospívá krmení mladou jarní trávou.
  • Rakousko-uherský bílý neboli „barokní“ osel byl organizací ARCHE Austria vyhlášen hospodářským zvířetem roku 2017, protože pro člověka patří již po tisíce let k nejvěrnějším pracujícím zvířatům.

NAŠI BÍLÍ OSLI:

Monty

Pohlaví: samec
Narozen: 20. 5. 2014
Místo narození: Bohuslavice, Česká republika


Champion

Pohlaví: samec
Narozen: 22. 6. 2015
Místo narození: Bohuslavice, Česká republika


Sněženka

Pohlaví: samice
Narozena: 1. 5. 2016
Místo narození: Bohuslavice, Česká republika


Tára

Pohlaví: samice
Narozena: 16. 4. 2019
Místo narození: Bohuslavice, Česká republika

Mapa výskytu

Naše zvířátka