ANGLO-NUBIJSKÁ KOZA

Třída

Savci

Řád

Sudokopytníci

Čeleď

Turovití

Výška

76 cm

Váha

60 – 80 kg

Délka života

12 – 13 let

Výskyt

Britské ostrovy

ANGLO-NUBIJSKÁ KOZA

HISTORIE:

Plemeno anglo-nubijských koz bylo vyšlechtěno v 19. století na Britských ostrovech křížením indických a súdánských koz s anglickými plemeny. Na vzniku se podílelo indické plemeno Jumna pari, egyptské Zairaibi, Chitral z Pákistánu a anglická mléčná plemena. Křížence těchto plemen v roce 1893 nazvali anglo-nubijské kozy. Vyrůstaly sice v Británii, ale bylo jim ponecháno i druhé jméno podle původní oblasti – jejich domova na severní části písčitého kontinentu – Afriky. V roce 1910 bylo plemeno anglo-nubijská koza ve Velké Británii zapsáno do plemenné knihy, čímž pomohli k velkému zájmu o dovážení nubijských koz až do vzdálené Ameriky. Taková změna prostředí jim nedělá vůbec potíže. Rychle se přizpůsobí velmi suchému klimatu, a právě díky svým blízkovýchodním předkům snášejí na rozdíl od ostatních mléčných plemen i značně vysoké teploty. Na druhou stranu chovat je lze i v zemích s mnohem mrazivějším počasím. Anglo-nubijská koza je mléčné plemeno známe pro jeho velmi kvalitní a chutné mléko bez charakteristického zápachu. Jeho vysoký obsah tuku a bílkoviny je velmi ceněný výrobci sýrů. Kromě Anglie jsou anglo-nubijské kozy rozšířené v Irsku, Austrálii, Kanadě, USA, Jižní Americe, Africe a na Blízkém východě.

 

POPIS:

Hlavním znakem těchto koz jsou dlouhé svislé uši. Mají pevnou tělesnou konstituci na vysokých nohách s typickou klabonosou hlavou a širokýma svislýma ušima. Rohatost není typickým plemenným znakem. Srst je krátká a jemná bez dlouhých chlupů. Krk je bez přívěsků, hřbet je rovný a dlouhý, v kříži mohou být mírně vyšší než v kohoutku. Vemeno je polokulovité jemné se širokou základnou. Půlky nejsou výrazně odděleny. Anglo-nubijky jsou různě zbarvené – od smetanové varianty, přes světle hnědou, černou až po strakatou nebo maskáčovou. Povahou je anglo-nubijská koza velmi inteligentní aristokrat. Je to přežvýkavec, takže je vhodné nabídnout kozám seno i v pastevní sezoně. Seno blahodárně ovlivňuje trávení!

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • Prvorodičky většinou porodí dvojčata. Při druhém a dalších porodech to bývají trojčata i čtyřčata.
  • Anglo-nubijská koza byla vyšlechtěna za účelem zvýšení výnosu produkce masa i mléka zejména v zemích s horským podnebím.
  • Ve srovnání s jinými plemeny je mléko anglo-nubijských koz jiné. Má vyšší obsah tuku i bílkovin, v UK se uvádí v průměru tuk 4,8% a bílkovina 3,8%. Anglo-nubijka, která nadojí 5 litrů mléka, vyprodukuje tedy výrobci sýra ekvivalent nádoje české kozy s bílkovinou 3%, ve výši 7,5 litru denně.

NAŠE ANGLO-NUBIJSKÉ KOZY:

Amadeus

Pohlaví: samec


Finn

Pohlaví: samec


Horton

Pohlaví: samec


Marvin

Pohlaví: samec


Merida

Pohlaví: samice


Elza

Pohlaví: samice


Zerlina

Pohlaví: samice


Cora

Pohlaví: samice


Gemma

Pohlaví: samice


Marina

Pohlaví: samice


Leo

Pohlaví: samec
Narozen: 6. 5. 2023
Místo narození: Merlin´s Farm


Max

Pohlaví: samec
Narozen: 6. 5. 2023
Místo narození: Merlin´s Farm

Mapa výskytu

Naše zvířátka