PRASE KUNE KUNE

Třída

Savci

Řád

Sudokopytníci

Čeleď

Prasatovití

Výška

60 cm

Váha

50 – 80 kg

Délka života

15 – 20 let

Výskyt

Nový Zéland

PRASE KUNE KUNE

HISTORIE:

Pochází pravděpodobně z asijských domácích plemen přivezených na Nový Zéland kolem roku 1800 velrybáři nebo obchodníky. Byli tradičně chováni domorodými Maory a „kunekune“ znamená v jazyce Maorů „buclatý“. V minulosti hrozilo tomuto plemeni vyhubení. Prostřednictvím stále rostoucího počtu chovatelů a majitelů nyní žije kune kune na celém světě od Guatemaly po Severní Ameriku, dále také v Británii a anglosaských zemích, kde se po svém příchodu v roce 1992 stala tato prasata velmi populární.

 

POPIS:

Kune kune jsou chlupatá, s krátkýma nohama, krátkou tlamou a velmi kulatým tělem. Jejich barvy jsou černá, bílá, zlatá, světle hnědá a hnědá. Vyskytují se v kombinaci všech těchto barev (skvrny). Jednou ze zajímavostí, díky kterým jsou prasata kune kune jedinečná, jsou jejich piri piri, což jsou ozdobné střapce, které jim visí z dolní čelisti. Bývají asi 4 cm dlouhé. Ačkoli ne každé prase má piri piri, je to jedno z pozoruhodných znaků tohoto druhu. Kune kune prasátka jsou inteligentní a přátelská. Malá velikostí, ale velká svým charakterem: sladká a milující prasata, která se snadno udržují. Jsou vstřícná, učenlivá, čistotná a spolupracující. Po většinu roku jim stačí pouze pastva, čímž jsou ideální jak pro malé farmy, tak třeba i místo psa. Jsou mu totiž svým chováním mnohem podobnější než ostatní rasy prasat a navíc nezpůsobují alergii! Je opravdu znát, že je toto prase šlechtěné. Kune kune jsou klidné a přátelské povahy a jako taková jsou tedy nyní často chována i jako domácí mazlíčci. Ovšem lépe než v bytě se jim daří na travnaté zahradě. Jako všežravci budou konzumovat téměř cokoliv, co je jedlé (ovoce, kořeny, květy, tráva, hmyz, červi, všechny druhy masa a dokonce i zbylé kousky od jídelního stolu). Na rozdíl od přežvýkavců (skot a kozy) mají kune kune jeden žaludek. Pro zdravý a rychlý růst vyžadují vysoce energetickou stravu skládající se z obilí (kukuřice, oves, pšenice, ječmen) plus vitamíny a proteiny. Mají však tendenci hodně tloustnout a obezita neprospívá ani prasatům. Kune kune jsou aktivní, zvědavá zvířata, která vyžadují prostor. Jsou přirozeně energická. Hodně často si spokojeně „pochrochtávají“. Přestože se neustále pohybují a oceňují otevřené prostory a čerstvý vzduch, prasata také vyžadují přístřešek nebo bydlení, které jim umožní spát v noci na suchém a čistém prostoru.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • Kune kune mají pozoruhodné sociální učení a "překvapivě“ dobrou paměť.
  • Snadno se naučí jednoduché povely typu „sedni“, a pokud si přivyká od malička, tak slyší na jméno, nechá se vodit na postroji a vodítku a samozřejmě se nechá i vykoupat.

NAŠE PRASATA KUNE KUNE:

Gaston

Pohlaví: samec
Narozen: 2. 10. 2019
Místo narození: Stupava (Uherské Hradiště), Česká republika


Hedvika

Pohlaví: samice
Narozena: 2. 10. 2019
Místo narození: Stupava (Uherské Hradiště), Česká republika


Pepina

Pohlaví: samice
Narozena: 22. 6. 2022
Místo narození: Merlin's Farm


Piggy

Pohlaví: samice
Narozena: 22. 6. 2022
Místo narození: Merlin's Farm


Charlotta

Pohlaví: samice
Narozena: 22. 6. 2022
Místo narození: Merlin's Farm

Mapa výskytu

Naše zvířátka