MINI APPALOOSA

Třída

Savci

Řád

Lichokopytníci

Čeleď

Koňovití

Výška

90 – 100 cm

Váha

230 – 240 kg

Délka života

Dožívají se vysokého věku

Výskyt

USA, Nizozemí

MINI APPALOOSA

HISTORIE:

Toto plemeno se začalo šlechtit teprve před pár desítkami let. Mini appaloosa není plemeno původní, ale cíleně vyšlechtěné, jedná se o miniaturní verzi amerického plemene appaloosa. Šlechtitelům mini koníků bylo vzorem plemeno vyšlechtěné americkými indiány kmene Nez Percé (neboli Propíchnuté nosy) z pestřeji zbarvených koní dovezených španělskými dobyvateli. Malým koníkům, kteří byli z těchto indiánských koní vyšlechtěni, zůstala většina jejich znaků, jako je barva, elegance a odolnost, zbylé vlastnosti přinesla různá plemena poníků, která mimo jiné přispěla i k malému vzrůstu mini appaloos. O chov se později zasloužilo zejména Nizozemsko.

 

POPIS:

Představte si appaloosu vypranou na devadesát stupňů, která se srazila. Přesně tak vypadá mini appaloosa! Tento poník je nejen atraktivně zbarvený, ale také plný života. Mini appaloosa je malé postavy s jemnou stavbou těla. Hlava je malá s krátkými špičatými oušky a typickým světlým zbarvením v okolí očí a chřípí (stejně jako u appaloos), nasazená na kratším krku. Tělo by mělo být štíhlé s nevýrazným kohoutkem, nesené na štíhlých nohách s jemnými klouby a drobnými kopýtky. Pro mini appaloosu je typická mohutnější záď, která je širší než šíře prsou. Hříva a ocas jsou však na rozdíl od appaloos velice bujné a dlouhé. Pověstná klidná povaha appaloos dala základ velmi vyrovnané a milé povaze, pro kterou jsou mini appaloosy velmi oblíbené. Mini appaloosa je koník hravý a učenlivý s přiměřeným temperamentem.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • Jméno appaloosa je odvozené od tamního kraje Palouse.
  • U tohoto plemene se stejně jako u appaloss rozlišuje pět základních typů zbarvení: LEOPARD – tygrovaný. Převážně bílé zbarvení s tmavými válcovitými skvrnami po celém těle. SNOWFLAKE – sněhová vločka. Tmavé zbarvení s bílými fleky rozsetými po těle, nejhustěji na zádi. SPOTTED BLANKET – tmavé zbarvení s bílou dekou přes bedra a boky. MARBLE – nejčastěji se vyskytující zbarvení u Appaloos. Malé pestré skvrnky po celém těle. Tito koně se většinou narodí v základní barvě vrané, hnědé nebo ryzé a během vývoje se postupně vybarvují. FROST – tmavé zbarvení se znaky podobné jinovatce.
  • V USA se šlechtí i další samostatná barva, nazývaná „pintaloosa“, kterou bychom mohli charakterizovat jako skvrnitého strakoše.

NAŠE MINI APPALOOSY:

Kessi

Pohlaví: samice


Marie

Pohlaví: samice
Narozena: 4. 7. 2023
Místo narození: Merlin´s Farm
Matka: miniappaloosa Kessi
Otec: americký minihorse

Mapa výskytu

Naše zvířátka