HUCULSKÝ KŮŇ

Třída

Savci

Řád

Lichokopytníci

Čeleď

Koňovití

Výška

136 – 145 cm

Váha

320 – 420 kg

Délka života

Dožívá se zhruba 30ti let

Výskyt

Karpaty v Podkarpatské Rusi (dnešní Ukrajina)

HUCULSKÝ KŮŇ

HISTORIE:

Hucul je malé horské plemeno, pocházející z oblasti Karpatského oblouku. Své jméno má podle etnika rusínských horalů Huculů. Huculský kůň vznikl jako potomek orientálních (tarpanovitých) koní v oblasti rumunských Karpat a Bukoviny. Historie tohoto houževnatého horského koníka se nepočítá na stovky, ale zřejmě na tisíce let. Je možné, že vznikl přímo z tarpana lesního již v některém z období pleistocénu. Jeho domovinou jsou především rumunské a ukrajinské Karpaty. Hucul byl v 50. letech minulého století křížen také s fjordským koněm a chladnokrevnými plemeny.

 

POPIS:

Hucul je menšího vzrůstu, vyniká milou povahou, spolehlivostí a odolností. Původně to byl divoký kůň, který pravděpodobně vznikl křížením tarpana a koně Przewalského. Huculský kůň má mohutnou hřívu, souladné držení těla, hlava je menší, krk silný a svalnatý. Končetiny jsou kratší, silné, s výraznými klouby a dobrými kopyty. Znakem huculského koně je úhoří pruh, oslí kříž, žebrování bérce a předloktí, nestejně dlouhé žíně v hřívě a ocasu, pevné a pružné kopyto. Zbarvením je nejčastěji plavák, ryzák a hnědák. Povahou je klidný, a proto na něm mohou jezdit a starat se o něj i malé děti.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • Hucul znamená v rumunštině „loupežník“. Rusínští horalé Huculové zřejmě vznikli v průběhu 17. a 18. století z obyvatel východní Evropy, kteří uprchli před válečnými událostmi do odlehlých částí Karpat. Podle tradice pořádali Huculové loupeživé výpravy do nížin, aby pak na svých drobných houževnatých konících zmizeli i s kořistí v nepřístupných horách.
  • Zbarvení bylo původně šedé nebo plavé, dnes převládají hnědáci. Bílé znaky prozrazují cizí vlivy.
  • První zmínka o huculovi pochází z knihy „Hippica“ od Mikołaje Dorohostajského z roku 1603.
  • Uprostřed 19. století hledala rakousko–uherská armáda koně, kteří by vyhovovali vojenským potřebám. Tuto záležitost měl plukovník Martin von Herrmann, který z koní celého mocnářství vybral právě huculy. Byli to a jsou koně nenároční, vytrvalí, tvrdí a silní.

NÁŠ KŮŇ:

Václav

Pohlaví: samec (valach / kastrovaný hřebec)
Barva: hnědá

Mapa výskytu

Naše zvířátka