ČESKÝ SPORTOVNÍ PONY

Třída

Savci

Řád

Lichokopytníci

Čeleď

Koňovití

Výška

111 – 148 cm

Váha

250 – 360 kg

Délka života

Až 40 let jako poníci obecně

Výskyt

Česká republika

ČESKÝ SPORTOVNÍ PONY

HISTORIE:

Český sportovní pony je malé, poměrně nové koňské plemeno, které se svým malým vzrůstem řadí mezi poníky. Důvodem vzniku byla i možnost využití spousty kvalitních klisen s výbornými sportovními výsledky bez prokázaného původu. Toto plemeno vzniklo obdobně jako podobně využívání koně v okolních státech (německý jezdecký pony, slovenský malý sportovní kůň) na základě křížení jezdeckých koní malého rámce (arabský kůň, anglický plnokrevník) s poníky velšského typu.

 

POPIS:

Sportovní pony je ušlechtilý, temperamentní a pohybově velmi dobře disponovaný kůň malého rámce. Je velmi přátelský, ochotný k práci, je nenáročný a odolný. Je určen především pro sport dětí a mládeže na všech výkonnostních úrovních. Je dobře využitelný jako rodinný kůň pod sedlo a do zápřahu i pro běžný jízdárenský provoz. Charakteristická je rovněž ochota k práci. Využívá se jako jezdecký pony, je snadno ovladatelný i méně zkušenými jezdci. Je velmi vděčným rodinným koněm.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • Toto plemeno vzniklo na podnět Asociace chovatelů sportovních pony, která podala návrh plemenné knihy pro plemeno "český sportovní pony" a ten byl ministerstvem zemědělství schválen.
  • Plemenná kniha českého sportovního ponyho byla založena v roce 2000. V roce 2006 tvořilo chovnou populaci českého sportovního ponyho přibližně 580 koní.

 

NÁŠ SPORTOVNÍ PONY:

Barbína

Pohlaví: samice (klisna)

Mapa výskytu

Naše zvířátka