MINIATURNÍ STŘEDOZEMNÍ OSEL

Třída

Savci

Řád

Lichokopytníci

Čeleď

Koňovití

Výška

75 – 85 cm

Váha

100 kg

Délka života

V zajetí se dožívá až 40 let

Výskyt

Sardinie, Sicílie

MINIATURNÍ STŘEDOZEMNÍ OSEL

HISTORIE:

Toto plemeno nejmenších oslíků původně pochází z ostrovů Sardinie a Sicílie. Na těchto ostrovech se už téměř nechovají. S přibývající industrializací venkova těchto ostrovů ztratili oslíci na svém významu a přestali se chovat. Někteří farmáři je dokonce vypustili do hor, kde dodnes žijí divoce. Díky hromadnému exportu do USA se však toto jedinečné plemeno zachovalo. Přestože jsou tito oslíci drobné postavy, používali se pro přepravu nákladů, vody od studní a k pohonu mlýnských kamenů. V roce 1929 dovezl jistý Robert Green (americký burzovní makléř na Wall Street) šest klisen a jednoho hřebce na svůj ranč v New Jersey. Green je autorem citátu, který vystihuje charakter miniaturního oslíka: „Miniaturní osli mají laskavost znovu nalezeného zvířete, rezignaci krávy, vytrvalost muly, odvahu tygra a intelekt jen o trochu nižší než muž“. Další dovozy se uskutečnily panem Buschem z Missouri. V roce 1958 byla založena asociace chovatelů v Nebrasce, která přešla do současné asociace AMDS Texasu. Chov těchto oslíků, se velmi rychle rozšířil po celých státech a i v Kanadě. Z těchto farem se po roce 1980 oslík vrátil zase zpět do Evropy. V současnosti se např. jen ve Velké Británii chová více jak 800 miniaturních oslů. V anglofonních zemích je tento osel nazýván „Miniaturní středozemní osel“, ovšem někde se mu také nesprávně říká „Miniaturní americký osel“. To většinou v německy hovořících zemích, aby se odlišil od zakrslého osla (Zwergesel), který je ovšem větší než miniaturní osel.

 

POPIS:

Pro miniaturního osla platí, že do registrovaného chovu nemůže být zařazen osel s vyšší kohoutkovou mírou než 91,44 cm, ovšem ideální výška ve 4 letech je 76 – 86 cm. V USA není stanovena minimální kohoutková výška, v MMDA je stanovena 73 cm pro hřebce a 76 cm pro klisny. Evropští chovatelé miniaturních oslů působí v Irsku, Anglii, Skotsku, Walesu, Francii, Belgii, Holandsku, Německu, Itálii, Španělsku, Norsku, Švédsku, Švýcarsku a nyní i v Česku. Miniaturní středozemní oslík je klidné povahy, velmi silně přilne ke svému ošetřovateli. Je nenáročný na péči a krmení, ale poněkud náchylný k tloustnutí.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • Osel je zvíře, které provází člověka mnohem déle, než tolik oblíbený kůň.
  • Oslíci jsou zmiňováni v nejstarších písemných projevech člověka, ve staroegyptských dokumentech, ale také třeba v Bibli.
  • Přestože vypadá skoro jako roztomilá hračka, i tenhle osel díky své houževnatosti původně sloužil k těžké práci. Přepravoval těžší břemena, tahal vodu ze studní a vzhledem ke své velikosti také otáčel mlýnské kameny, které byly umístěné uvnitř budov.
  • O oslech stále panuje mnoho polopravd a zažitých stereotypů. Třeba už jen pořekadlo „hloupý jako osel“. Pokud by osel byl tak strašně hloupý, asi by ho člověk tak dlouho nevyužíval jako svého pomocníka.
  • V USA se s nimi pořádají různé skokové a dovednostní soutěže a také tahají dvoukolové vozíky s vozkou na způsob klusácké sulky. Jsou to také velmi vhodná zvířata na animoterapii (= terapie prostřednictvím zvířat).

NAŠI MINIATURNÍ
STŘEDOZEMNÍ OSLI:

Asinar

Pohlaví: samec
Narozen: 16. 3. 2013


Noah

Pohlaví: samice
Narozena: 6. 9. 2007


Hope

Pohlaví: samice
Narozena: 5. 9. 2022

Mapa výskytu

Naše zvířátka