MINIKRÁVA DAHOMEY

Třída

Savci

Řád

Sudokopytníci

Čeleď

Turovití

Výška

80 – 110 cm

Váha

Samci 250 – 300 kg; samice 150 – 180 kg

Délka života

25 – 30 let

Výskyt

Afrika

MINIKRÁVA DAHOMEY

HISTORIE:

Dahomey je nejmenší plemeno skotu na světě, které vzniklo přirozeně, ne šlechtěním. Dá se říci, že je malé kvůli špatným podmínkám prostředí. Jejich malý vzrůst způsobil život po staletí v suchých savanách západní Afriky. Na přelomu 20. století bylo toto plemeno přivezeno do zoologické zahrady v Antverpách v Belgii, kde dostalo jméno podle oblasti původu, bývalého království Dahomey (dnešní Benin v západní Africe).

 

POPIS:

Charakteristické pro tyto zakrslé krávy je jejich sametově černá srst, modrý jazyk a namodralá sliznice dutiny ústní. Plemeno krav dahomey má dlouhý střapec ocasu a krátké rohy. V evropském chovu se vyskytují ve dvou barevných variantách – černé a tmavě šedohnědé. Černý skot má krásnou srst s měděným leskem hlavně na zádech a na zadních končetinách. Dahomey je plemeno extrémně odolné vůči teplu a chladu a má malé nároky na prostředí. Stejně jako ostatní plemena skotu rodí Dahomey každý rok jedno mládě. Po narození je potomek vysoký pouhých 45 cm a váží 10 až 15 kg. Tento skot není vysoce výkonný z hlediska dojivosti, ta stačí pouze pro odchov vlastního telete. Pravděpodobně kvůli své malé velikosti je tento dobytek velmi soudržný a stádo v době nebezpečí drží pohromadě. Jsou také považována za velmi temperamentní.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • Je to poměrně vzácné plemeno, na světě žije jen asi tisíc kusů, čistokrevné se chovají jen v Evropě, v Africe je čistokrevných zvířat již málo.
  • U krav jsou sotva viditelná vemena s velmi krátkými struky.

NAŠE MINIKRÁVY:

Toro de Saint Florian

Pohlaví: samec


Silverin de Saint Florian

Pohlaví: samice

Mapa výskytu

Naše zvířátka