MINI HORSE

Třída

Savci

Řád

Lichokopytníci

Čeleď

Koňovití

Výška

86 – 96 cm

Váha

60 – 80 kg

Délka života

25 – 35 let

Výskyt

Anglie, USA

MINI HORSE

HISTORIE:

Plemeno Mini horse vzniklo převážně v Anglii a USA přirozenou chovatelskou snahou vyšlechtit kuriózní plemeno koní malého vzrůstu. Mini koník je vlastně „zmenšený“ kůň, při zachování základních tělesných proporcí a korektním postojem. Je elegantní, jemný, vyzařující sílu a energii. Při pohledu na jakýkoli obrázek Mini koně, kdy nemáte možnost porovnání velikosti, byste neměli vidět rozdíl mezi miniaturním a normálním koněm.

 

POPIS:

Mini horse je název plemena koně charakteristického svou malou velikostí. Tito miniaturní koníci jsou často mylně identifikováni jako poníci. Právě však jejich výška je hlavním identifikačním prvkem mezi poníkem a mini koníkem. Mini koně totiž měří do 96 cm, zatímco zralý poník může mít až 147 cm. Navíc poníci mají ve srovnání s miniaturními koníky i fyzické odlišnosti jako je silnější srst s výraznou hustou hřívou, krátké nohy, širší kopyta a silnější krk. Mini koníci mohou mít všechny typy zbarvení známé u koní. Miniaturní koně jsou přátelští a komunikativní. Mají velmi milou a mírnou povahu, jsou učenliví. Z tohoto důvodu jsou často drženi jako rodinní mazlíčci. I přes svou velikost si ale stále udržují pro koně přirozené chování a musí s nimi být zacházeno jako s koňmi. Jedině tak mohou být výbornými společníky. Malá plemena koní jsou všeobecně považována za dlouhověká a odolná.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • V 17. století byli chováni miniaturní koně jako domácí mazlíčci na dvoře habsburské šlechty. Záznamy odkazují na francouzského krále Ludvíka XIV., který ve své zahradě držel už někdy kolem roku 1650 několik exotických zvířat a také miniaturní koně. Dokladem toho jsou obrazy a umělecké předměty představující miniaturní koně.
  • Trpasličí vzrůst neboli nanismus je nežádoucím jevem v chovu miniaturních koní. Koňský trpaslík, často láme rekordy v malé výšce, ale bohužel má mnoho nežádoucích vlastností a tělesných vad, které obvykle mají vliv na zdraví a použitelnost koně. Nejstarším „trpaslíkem“ se stal kůň Angel, který se dožil více než 50 let. Doposud žijící klisna Thumbelina měří 43 cm a váží 27 kg.
  • Snaha o vyšlechtění co nejmenšího koně vedla v roce 1945 také jihoafrické chovatele k tomu, že zkřížili dvě klisny a hřebce shetland pony a pak následnou příbuzenskou plemenitbou jejich potomků bylo dosaženo kýženého malého vzrůstu. V roce 1991 byla v chovu registrována klisna měřící pouhých 66 cm.
  • V Americe bývá toto plemeno využíváno jako asistenční kůň k lidem se zrakovým handicapem a nahrazuje tak psa.

NAŠI KONÍCI:

Charlie

Pohlaví: samec (valach / kastrovaný hřebec)
Barva: palomino (žluťák)


Shine

Pohlaví: samec (valach / kastrovaný hřebec)
Barva: světlý ryzák


Valentýna

Pohlaví: samice (klisna)
Narozena: červenec 2021
Barva: černá

Mapa výskytu

Naše zvířátka