OVCE DOMÁCÍ

Třída

Savci

Řád

Sudokopytníci

Čeleď

Turovití

Výška

40 – 90 cm

Váha

Až 180 kg

Délka života

10 – 12 let

OVCE DOMÁCÍ

HISTORIE:

Původ ovce domácí je tak trochu zahalen tajemstvím. Na počátku procesu zdomácnění nepochybně stálo více divokých druhů rodu Ovis, ať už to byl Argali ze středoasijských hor, nebo stepní ovce Urial a Arkal. Ani přesné období není tak docela jasné. Domácí ovce existovaly jistě již v 9. tisíciletí př. n. l., je ale možné, že jsou ještě starší. Ovce domácí byla vyšlechtěna v mnoha rozmanitých plemenech pro maso nebo pro vlnu a jen v menší míře i pro mléko. Na rozdíl od koz jsou však poněkud vybíravější a okusují jen mladé, šťavnaté části rostlin. Tam, kde jsou ovce chovány volně, dokážou udržet nízký trávník, aniž by ničily keře nebo vydupaly porost až na holou půdu. Ovce mají silně vyvinutou potřebu žít ve stádu. Vede je obvykle nejzkušenější samice, zatímco beran jde jako poslední, aby mohl stádo bránit. V českých zemích byl chov ovcí rozšířen už v době bronzové, později jej rozšířili Keltové a Slované. Ve středověku byly ovce pokládány za nejužitečnější domácí zvířata. Chov ovcí se zvlášť rozšířil v 16. stol., kdy jej podporovala šlechta. V současnosti se chová asi 600 plemen. Nejvíce ovcí je chováno v Číně a Austrálii. Určení druhů ovcí (divokých i domácích) je předmětem letitých sporů odborníků a zvláště v poslední době se velmi často mění v souvislosti se zkoumáním DNA. Z toho důvodu ovce domácí za posledních pár let několikrát změnila svůj latinský název a zřejmě ještě i nejednou změní.Nejasný je i její původ, přesněji řečeno divoký předek. Tradičně se udávalo hned 5 druhů divokých ovcí, nově se mluví již jen o ovci kruhorohé, stepní a archáru. Téměř s jistotou se vylučuje evropský muflon (ten je naopak údajně zdivočelou domácí ovcí). Evropané rozvezli ovce na lodích na všechny kontinenty. Zvlášť nepříznivý dopad to mělo v Austrálii, Tasmánii a na Novém Zélandu, dále pak v Patagonii a v Ohňové Zemi. Docházelo k vybíjení původních zvířat kvůli rozsáhlým pastvinám, zabíjení predátorů, kteří ovce lovili (vakovlk) nebo vysídlování domorodých kmenů kvůli pozemkům (australští aboriginci, jihoameričtí indiáni).

 

POPIS:

Ovce jsou obecně velice otužilá a skromná zvířata. Přirozeným prostředím jsou většině z nich totiž suché svahy asijských hor, kde je život tvrdý a je tam málo potravy. Jen dva druhy ovcí pocházejí z Ameriky. I zde však obývají otevřené horské terény. Lesům se obvykle vyhýbají, protože v nich mají špatný rozhled a jsou zranitelnější před nepřáteli. Většina ovcí také špatně snáší hlubší sníh, protože se přes něj nedostanou k potravě. Jedná se o přežvýkavce - mají čtyři žaludky (bachor, čepec, kniha, slez). Jsou jedním z nejstarších domestikovaných druhů spolu s kozami, soupeřit s nimi mohou snad už jen psi.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • Nestarší žijící ovcí je v Guinessově knize rekordů zapsaná ovečka ve věku 23 let.
  • Ovce mají velmi silný instinkt následovat svou "kolegyni" před sebou. Pokud se jedna ovce rozhodně kamkoli jít, zbytek stáda ji obvykle následuje a to i přesto, že to není nejlepší rozhodnutí.
  • Ovce mají i velmi profesionálně zvládnutou manažerskou dovednost - leadership. Pro stádový pud jsou ovce často nazývány jako hloupá zvířata. Ony ale nejsou tak hloupé, jak se dříve myslelo. Pamatují si tváře jiných ovcí i lidí a zvládají psychotesty, kterými nedokázaly projít ani opice. Ve stádu se tedy chovají jako tupá zvířata, ale jako jednotlivci zvládají aktivity, které jsou problémem pro mnoho primátů.

NAŠE OVCE:

Matylde

Pohlaví: samice
Narozena: 24. 1. 2022
Místo narození: Rakousko


Poppy

Pohlaví: samice
Narozena: 24. 1. 2022
Místo narození: Rakousko


Evelyn

Pohlaví: samice
Narozena: 27. 1. 2022
Místo narození: Rakousko


Betty

Pohlaví: samice
Narozena: 9. 2. 2022
Místo narození: Rakousko


Schaun

Pohlaví: samice
Narozena: 11. 2. 2022
Místo narození: Rakousko

Naše zvířátka