SHETLANDSKÝ PONY

Třída

Savci

Řád

Lichokopytníci

Čeleď

Koňovití

Výška

87 – 107 cm

Váha

150 – 200 kg

Délka života

30 let

Výskyt

Skandinávie

SHETLANDSKÝ PONY

HISTORIE:

Je to nejstarší a nejméně náročné plemeno poníků. Shetlandský pony je druh koně původem ze Shetlandských ostrovů, vzdálených asi 160 km na severovýchod od Skotska, ležících na stejné severní délce jako jižní cíp Grónska. Nepříznivé podmínky na severu a nekvalitní pastva daly vzniknout velmi odolnému plemenu. Dostal se na ostrovy před 2000 roky s norskými osadníky a zde se v drsných podmínkách stal nejmenším a nejotužilejším poníkem na světě.

 

POPIS:

Nejcharakterističtějším rysem pony shetlandského je jeho malý vzrůst. Je nejmenší formou ponyho, nejčastěji se jeho výška pohybuje kolem jednoho metru. Postavou je malý, ale je velmi silný – asi se dá říct, že je jeden z nejsilnějších koní světa vzhledem ke své velikosti. Shetland pony může mít jakoukoliv barvu známou u koní s výjimkou skvrn (myslí se tím to, co označujeme jako hermelín, tygr nebo appalosa zbarvení). V zimě má dvojitou srst s pesíky (dlouhý hrubý a rovný chlup, jenž podsadu přečnívá). Ty odpuzují déšť a udržují kůži poníka kompletně suchou i v nejhorším počasí. V létě je to krátká srst, která by měla mít krásný hedvábný lesk. Žíně ve hřívě a v ocase by měly být vždy dlouhé, rovné a bohaté. Povahou je to velice milý, dobrácký koník, houževnatý a učenlivý. Shetlandký pony bývá poměrně tvrdohlavý, v zásadě je však přátelský, ochotný a velmi pracovitý.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • Nosní dutiny jsou utvářeny tak, aby zahřívaly vzduch ještě před vdechnutím do plic.
  • Po roce 1847, kdy byla na Shetlandských ostrovech zakázána práce žen a dětí v dolech, se zvýšila poptávka po ponících, kteří byli pro své rozměry ideálními pomocníky v úzkých důlních štolách.
  • V Nizozemsku vyšlechtili shetlandské poníky pouze 70 - 86 cm vysoké (mini-sheltiové).

NÁŠ SHETLANDSKÝ PONY:

Gita

Pohlaví: samice (klisna)

Mapa výskytu

Naše zvířátka