OSEL DOMÁCÍ

Třída

Savci

Řád

Lichokopytníci

Čeleď

Koňovití

Výška

110 – 130 cm

Váha

80 – 150 kg

Délka života

Těžce pracující 12 - 15 let, žijící v zajetí 30 - 50 let

Výskyt

Severní Afrika

OSEL DOMÁCÍ

HISTORIE:

Osel byl domestikován asi před 6 000 lety a je často zmiňován v Bibli. Divokým předkem osla domácího je africký osel núbijský a somálský, kteří jsou již skoro vyhubeni. Kůň a osel jsou jediné dva druhy domestikovaných lichokopytníků. Po celá tisíciletí byl osel využíván jako silné, houževnaté, tažné a nenáročné zvíře. Je schopný nést velmi těžký náklad na dlouhé vzdálenosti s minimálními nároky. Unese totiž až 300 kg.

 

POPIS:

Osel domácí má šedou srst s černým podélným pruhem uprostřed na hřbetě a s bílým břichem. Je to velmi skromný býložravec, který spásá většinu travin a rostlin, okusuje kůru stromů a listy. Velmi důležitá je pro něj čistá voda. Oslíci jsou dosti náladová zvířata. Jednou jsou mazliví a přátelští, jindy naopak velice odměření. Někdy rádi odpočívají, jindy jsou zase k nezastavení.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • Základními druhy chůze osla jsou stejně jako u jiných koňovitých - krok, klus, cval, ale většinou osla uvidíte pohybovat se pomalu a rozvážně.
  • Oslí mléko má 60x vyšší obsah vitaminu C, obsahuje další důležité vitaminy a je bohatým zdrojem vápníku a fosforu. Nicméně - co z něj činí opravdový zázrak - je obsah imunoglobulinů, což jsou proteiny fungující jako protilátky a látky posilující imunitní systém člověka.
  • Pověst říká, že se i dcera Ptolemaia XII, královna Egypta Kleopatra VII, denně koupala v oslím mléce, aby zachovala své pleti krásu a mladistvý vzhled. Mimochodem, k zajištění takového množství mléka bylo zapotřebí nejméně 700 oslů.
  • Také Poppaea Sabina, druhá manželka římského císaře Nera, kterou historici starověku popisují, jako "krásnou ženu z Pompejí, která se stala pomocí intrik císařovnou", brala pravidelně sedací koupele v oslím mléce.
  • Oslem bývá často nazýván hloupý člověk. Toto označení však získalo původ spíš z tvrdohlavosti tohoto zvířete.

NÁŠ OSEL DOMÁCÍ:

Vítek z Jalového Dvora

Pohlaví: samec
Narozen: 2015
Místo narození: Jalový Dvůr, Česká republika

Mapa výskytu

Naše zvířátka