ZAKRSLÝ KRÁLÍK BERÁNEK

Třída

Savci

Řád

Zajícovci

Čeleď

Zajícovití

Váha

1,5 – 1,9 kg

Délka života

Až 10 let

Výskyt

Holandsko

ZAKRSLÝ KRÁLÍK BERÁNEK

HISTORIE:

Za vyšlechtěním zakrslého berana stojí nizozemský chovatel Adriaan de Cock. Ten chtěl vyšlechtit zmenšeninu francouzského berana a se šlechtěním započal v roce 1949. Křížením zakrslých králíků, kuních modrých a anglických beranů se po dvanácti letech dočkal prvních zástupců plemene. Podobní králíci vznikli také u dalšího nizozemského chovatele E. J. Schreye. Po vyšlechtění se nové plemeno rychle rozšířilo do dalších zemí Evropy, i do zámoří. Současný typ zakrslého berana je výsledkem šlechtitelské práce především německých chovatelů, kteří v rámci plemene vyšlechtili také řadu barevných rázů.

 

POPIS:

Zakrslý beran je králík malého tělesného rámce. Tělo působí robustně, je zavalité a dlouhý hřbet se v zadní části zaobluje a přechází do malého ocasu. Končetiny jsou vzpřímeně nasazené, středně dlouhé a velmi silné. Krk je krátký, masivní a nezřetelný. Je na něm posazena mohutná hlava beranovitého typu. Zdobí ji velké a mírně vystouplé oči. Uši jsou typicky svěšené, pevné struktury, u kořene se nacházejí tzv. korunky (silné hrboly), jsou zaoblené na koncích a těsně přiléhají k hlavě. Jejich rozpětí přes hlavu má být co nejdelší, průměrně měří 22,0 – 28,0 centimetrů. Srst je krátká, hustá, opatřena elastickými pesíky o délce 2,0 – 2,5 centimetru. Na dotek je velmi hebká a jemná. Tito roztomilí beránci jsou klidné, důvěřivé a přítulné povahy. Milují pozornost,rádi se nechají hladit a drbat za oušky. Nemají ani problém si vzít dobroty z rukou.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • Berani jsou chytrá, učenlivá a chápavá zvířata, která lze poměrně dobře vycvičit. S dostatkem trpělivosti jej naučíte několika trikům, jako je přiběhnutí na jméno, dělání otoček nebo panáčkování.

NÁŠ KRÁLÍK:

Dustin

Pohlaví: samec
Barva: béžová

Mapa výskytu

Naše zvířátka