HOLANDSKÁ MINI KOZA

Třída

Savci

Řád

Sudokopytníci

Čeleď

Turovití

Výška

45 – 55 cm

Váha

Do 25 kg

Délka života

12 – 15 let

Výskyt

Afrika

HOLANDSKÁ MINI KOZA

HISTORIE:

Její kořeny jsou v Africe - někdy asi v 60. letech 20. století byly z Afriky ve velkém množství dovezeny do Holandska na krmení šelem v zoo, jenže během chviličky si získaly ohromnou popularitu mezi návštěvníky, především mezi dětmi a položily tak základ chovu - nejdříve v Holandsku, záhy i v Belgii. Původní název byl západoafrická zakrslá koza, ale po dovozu do Holandska se přejmenovala na kozu zakrslou holandského typu. Lidé ji však stále mylně zaměňují s kozou kamerunskou. Ta však oproti holandské zakrslé má zmenšené pouze končetiny, kdežto holandská zakrslá má zmenšený celý rámec těla a je i jemnějších rysů. V poslední době je velmi oblíbená především kvůli svým malým rozměrům a vhodnosti k dětem.

 

POPIS:

Na první pohled zaujmou jemné, pěkně tvarované, pravidelné, ne ploché růžky a to u obou pohlaví. Na krku může, ale nemusí mít přívěsky a stejné je to s bradkou. Přes svou jemnost je dobře osvalená, má širší hrudník a větší břicho. Při porovnání s klasickými velkými plemeny zaujmou nepoměrně krátké končetiny. Srst je jemná, lesklá, krátká a dobře přiléhavá, delší na hřbetě (hlavně u kozlíků). Bradku má hlavně kozel, někdy ji mívá i vůdčí samice ve stádě. Holandská zakrslá koza se vyskytuje v černé, bílé a černobílé, hnědé s černým pálením, hnědobílé a tříbarevné variantě. Obecně je toto plemeno klidné, mírné, dobrácké a mazlivé povahy. To platí i pro kozlíky (pokud kůzle úmyslně nenaučíme trkat). Povahově jsou velmi veselé, společenské a mají smysl pro každou srandu. Až natolik, že se mohou stát doslova psíky a chodit na vodítku, běhat, přeskakovat překážky, doprovázet vás na každém kroku. Jejich přítulná povaha učaruje naprosto každému. Přesto však není dobré mít jenom jednu, ačkoliv ze všech stádových zvířat snáší chov po jednotlivci asi nejlépe. Její povaha se přizpůsobí člověku a pak máte vedle sebe téměř malého pejska se vší jeho vynalézavostí. Přesto jsou to zvířata společenská a ve stádě je jim nejlépe, stejně tak potřebují výběh, pastvinu a styk s člověkem by pro ně měl být jen příjemným, leč mnohdy velmi častým zpestřením života.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • v Nizozemí se rozlišují dvě kategorie - kozy s průkazem, které odpovídají psaným standardům a kozy, které naopak standardy nesplňují (zjednodušeně řečeno nejsou holandskými zakrslými kozami). Právě ta nestandardní se ve velkém vozí za hranice a je jich též plné Česko. Proto málokterá holandská zakrslá koza u nás je skutečně holandská zakrslá koza. Ty pravé mají papíry a rodokmen, ty druhé jsou často s příměsi krve koz kamerunských.

NAŠE HOLANDSKÉ MINI KOZY:

Nanny

Pohlaví: samice
Narozena: 2. 5. 2018


Nanco

Pohlaví: samice
Narozena: 3. 5. 2018


Jenny

Pohlaví: samice
Narozena: 4. 3. 2021


Bobina

Pohlaví: samice
Narozena: 31. 12. 2021


Minnie

Pohlaví: samice
Narozena: 2. 1. 2022

Mapa výskytu

Naše zvířátka