KACHNA – INDICKÝ BĚŽEC

Třída

Ptáci

Řád

Vrubozobí

Čeleď

Kachnovití

Výška

50 – 76 cm

Váha

1,4 – 2,3 kg

Délka života

Až 20 let

Výskyt

Indonésie (ostrovy Jáva, Lombok a Bali)

KACHNA – INDICKÝ BĚŽEC

HISTORIE:

Jedná se o domestikovanou formu kachny divoké, což je poměrně staré plemeno a první zmínky o podobných kachnách je možné najít na ostrově Jáva v době před tisícem let. Indický běžec nebyl vyšlechtěn úmyslně chovateli, jedná se jen o přirozené křížení, ze kterého vzniklo vzpřímené kachní plemeno. Do Evropy se pravděpodobně dostali indičtí běžci poprvé v 16. století na lodi z Jávy do Holandska, kdy tyto kachny a jejich vejce sloužily jako potrava námořníků. Několik jedinců plemene bylo zanecháno v Holandsku, kde se ale neuchytili a přirozeně vymizeli. Další příležitost dostat se do Evropy, konkrétně do Anglie, dostali indičtí běžci až v roce 1830, kdy se plemeno pomalu dostávalo do povědomí veřejnosti. Tehdy ale tyto kachny vypadaly jinak, současného vzhledu dosáhly v již zmíněné Anglii až v první polovině 19. století, kdy byly dále kříženy.

 

POPIS:

Indický běžec je plemeno kachny domácí, které se chová především pro produkci vajec. Ročně snáší 180 až 200 vajec o hmotnosti přes 60 g. Využívá se také k predaci slimáků a plzáků na zahradách. Pohybem připomínají rychlého tučňáka a jsou také velice roztomilé. Plemeno se vyznačuje vzpřímeným držením trupu a posunutím běháků do zadní části těla, které umožňuje snadný a poměrně rychlý pohyb na souši. Hlavu má dlouhou a úzkou a zobák klínovitý. Barva kachen je opravdu různá, k vidění můžou být kachny černé, hnědé, bílé, modré, nebo pstruhové. Jejich váha se pohybuje okolo 2 kg. Samec je vyšší než samice a žije déle. Někteří jedinci se dožívají až neuvěřitelných dvaceti let. Indičtí běžci žijí ve skupinách a téměř vůbec nelétají.

 

CHARAKTER:

Kachny indičtí běžci jsou vynikajícím likvidátorem slimáků. Jsou nenáročné a velmi temperamentní. K životu nepotřebují ani velkou vodní plochu, bohatě jim stačí větší nádoba na vykoupání a údržbu peří. U vodní nádržky tráví většinu času a smáčí si v ní každé sousto. Systematicky vyhledávají masitou potravu jako slimáky, plzáky, malé hlemýždě, žížaly, brouky apod.

 

ZAJÍMAVOSTI:

  • Pro své skupinové chování se indičtí běžci využívají i pro výcvik pasteveckých psů.
  • Jedna kachna nasbírá v průměru 800 g plžů za den.
  • Pokud je indický běžec chován na velké vodní ploše, ztrácí svůj charakteristický vzpřímený postoj.
  • Oproti jiným plemenům kachen na nízké noze mají také odlišný krevní oběh. Když například dlouho sedí a pak vyskočí, tak trochu kulhají, protože běhák není dostatečně prokrvený. Není to nemoc, ale souvisí to s rychlým vývinem kostry.

NAŠE KACHNY:

Donald

Pohlaví: samec


Daisy

Pohlaví: samice


Donna

Pohlaví: samice

Mapa výskytu

Naše zvířátka